Jaký olej potřebuje váš motocykl?

Mezi základní péči nejen o automobil, ale i o motorku, patří rozhodně kontrola a pravidelná výměna motorového oleje. Motorový olej má přímý a nezastupitelný vliv na správnou činnost motoru, jeho výkon a také životnost. Používáním vhodného typu oleje pro vaši motorku využijete všechny jeho dobré vlastnosti a motor se vám odvděčí maximální spolehlivostí. Jaký typ oleje zvolit?

Oleje pro motocykly

Je nějaký rozdíl mezi motorovým olejem pro motorky a pro auta? Rozhodně! Konstrukce a činnost motorky je v mnoha případech velmi specifická a oproti autům dokonce i složitější, z toho důvodu je třeba používat i specifické motocyklové oleje, které optimálně promažou právě motocyklové motory.

Minerální nebo syntetický olej?

Alfu a omegu výběru oleje by měla tvořit doporučení výrobce. Převážná většina starších motorů se spokojí s minerálním mazivem. Je vhodné také pro novější stroje s nižším výkonem. Ale moderní motorky, především ty výkonné, vyžadují polosyntetické nebo syntetické oleje. Jejich kvalitu prověří především studené starty, při kterých dochází k největšímu zatížení a opotřebovávání motoru.

Ve chvíli startu nejsou totiž všechny části stejně mazány, protože olej při nečinnosti motoru stéká do olejové vany. Několik okamžiků po startu jsou tak některé komponenty „odkryty“ a trpí, dokud se teplota oleje nedotkne alespoň 60 °C. Syntetické oleje ale umí vytvořit na povrchu těchto součástí ochranný film, který je díky své vysoké stálosti chrání až do dalších startů.

Dvoudobé motory

Motorka s dvoutaktním motorem vyžaduje pro svůj provoz své mazivo, které redukuje tvorbu usazenin, napomáhá kontrole výfukových plynů, chrání před zadrhnutím i v těch nejnáročnějších jízdních podmínkách a usnadňuje rychlý start za studena. V současné době lze pořídit oleje pro 2-taktní motory pro motocykly s nižším výkonem (pro mopedy, skútry a podobně), i závodní stroje. Oleje pro dvoudobé motory se vyrábí i pro možnost míchání s palivem. Poměr pak vždy určuje výrobce.

Čtyřdobé motory

Činnost motocyklových motorů je výrazně náročnější, než je tomu u automobilů. Většinou pracují ve vyšších otáčkách a na kubický centimetr vytvářejí výrazně větší výkon. Množství, kvalita i pravidelná výměna oleje je proto velmi důležitá. Oleje pro 4-taktní motory musí splňovat mnoho náročných požadavků, jako je ochrana před opotřebením, vysoká střihová stabilita pro ochranu převodovky, zajištění správné akcelerace a snadného řazení, odolnost vůči vysokým teplotám atd.

Všechny motocyklové oleje, které nabízí současný trh, jsou podrobeny velmi náročným testům. Každá motorka má však své charakteristiky, které je třeba zohledňovat a dopřávat jí tak pouze ten olej, který jí nejlépe svědčí. Díky tomu bude dlouho a perfektně sloužit a vy si tak budete moci vychutnat jedinečné zážitky, které jízda přináší.

Příspěvek byl publikován v rubrice Technika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>