Zazimování motorky

Zima se nám pomalu blíží. Proto vám chci ve stručnosti sepsat pár bodů na co by jste neměli před zimou zapomenout.Pravý motorkář jezdí samozřejmě i přes zimu, ale to bohužel naplatí v našich zeměpisných končinách. Jezdit na zasněžených silnicích je prakticky nemožné, leda že máte čtyřkolku nebo aspoň sajdkáru. Proto než uložíme motocykl k zimnímu spánku měli by jsme provést pár jednoduchých úkonů, které se vám zde pokusím sepsat.

 1. Po cestě z posledního výletu se ještě zastavíme na benzínce kde doplníme palivo až po okraj nádrže. Tím bychom měli předejít korozi vnitřních částí nádrže.
 2. Po příjezdu vypneme palivový kohout aby se vyjel všechen benzín z karburátorů. Pokud, ale máte v karburátoru výpustní šroub odvedeme jím benzín. Zbylé palivo jinak vytváří povlak na tryskách.
 3. Před zazimováním byjsme neměly zapomenout motorku pořádně umýt. A ošetřitjejí kovové části konzervačním olejem.
 4. Zadní i přední pneumatiky dohustíme na předepsaný tlak a ještě přidáme zhruba 0,4 tlaku. V ideálním případě by měli být obě pneumatiky umístěny nad zemí.
 5. Dále by jsme měli vyměnit motorový olej a příslušný filtr. Je to trošku větší investice, ale žádnému motoru to ještě neuškodilo. Výměnou oleje se vyčistí motor od usazenin.
 6. Pokud parkujeme v zateplené garáži můžeme akumulátor nechat v motocyklu, jestliže ne musíme ho vyjmout a uložit do sucha a tepla. Akumulátor by se mělkaždý měsíc dobíjet, nebo připojit na udržovací proud.
 7. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout zkontrolovat chladící směs a případně doplnit o nemrznoucí směs.
Příspěvek byl publikován v rubrice Technika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Zazimování motorky

 1. Jiří Syrový napsal:

  Dobrý den. Jsem majitelem staršího skůtru Sym GTS 125 EVO, který jsem letos koupil . Na tachometru najeto 27 300 km. Jelikož jsem dnes prováděl zazimování skutru, tj. kontrolu náplní,zjistil jsem, že nemohu zjistit kvalitu nemrznoucí náplně v chladiči, protože naplň byla hluboko pod kontrolkou náplně. Prosím o informaci, jakou nemrznoucí směs mohu použít do tohoto chladiče. Předpokládám, že blok motoru je hlinkový a mohu použít nemrznoucí směs , která se používá např. do Škodovek.

  Předem děkuji za odpověď a s pozdravem Jiří Syrový, tel: 607 960 599

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>