Harley-Davidson Livewire: elektromotka se zvukem turbíny

Harley-Davidson Motor Company zbrojí na podzimní čas, a zbrojí docela zajímavým kouskem. V září 2019 uvede na trh v Evropě nový a hned velký model elektrického motocyklu. Bude o Harley v elektrice zájem?

Hlavní změnou je samozřejmě pohon motorky, pojmenovaný Relevation (česky Zjevení), který je řešen elektromotorem s permanentním magnetem a posazen do dvojitého páteřového rámu z hliníku. A že se bude rovnat klasikám slibuje Harley-Davidson Motor Company díky velmi dobré ovladatelnosti a také zvuku motoru, který má být dle citace: „působivým zvukem turbíny“, tedy evokující turbínu.

Název pohonu odkazuje na poslední díl Nového Zákona, knihu Zjevení. Měl by to být tedy motor opravdu jedinečný. Když si vezmeme jeho parametry, tak asi něco na tom bude. Maximální rychlost je 177 km/h, z 0 na 100 to dá za pouhé tři sekundy a dojezd má až 225 km. Bezespojkový systém motky nabízí ovládání jen otočením plynové rukojeti na řídítkách.

Více o parametrech Harley-Davidson Motor Company nepráskla, jen snad to, že má motka vestavěnou nabíječku, díky čemuž stačí jen kabel a zapojení do domovní zásuvky. Nabíječka v motce nabízí využití dobíjecích stanic Level 2, Level 3 ale také systému DC Fast Charge (DCFC). Třeba taková nabíjecí stanice Level 3 DC Fast Charge nabije baterii na 100 % za 60 minut.

Vepředu odpružení motky řeší velkopístková vidlice Showa SFF-BP s odděleným nastavením tlumení, vzadu je to centrálka Showa BFRC-lite. Bezpečnost motky jistí brzdy Brembo. Motocykl jezdí na pneu značky Michelin model Scorcher o sedmnácti palcích. Prokluz pneu kontroluje ABS s kontrolou trakce.

Motocykl dostal až sedm jízdních režimů, z nichž čtyři jsou standardní a tři volně specifikovatelné jezdcem skrz TFT displej s připojením na mobil. Tato konektivita značky Panasonic dopřává jezdci připojení mobilním telefonem s využitím aplikace Harley-Davidson, která mu zobrazí podstatné a bezpečnostní údaje o stroji.

Harley-Davidson Livewire bude k mání v Evropě od měsíce září 2019, v barevném provedení oranžová, žlutá nebo černá. Cena motocyklu by měla být někde okolo 27 000 EUR bez DPH, což je v přepočtu na naše něco okolo 845 000 Kč.

Zdroj foto: Harley-Davidson

Autor: Pavla Košík Jelínková

Příspěvek byl publikován v rubrice Katalog motocyklů, Moto design, Technika se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>