Jak správně zaparkovat

Zdálo by se to jako samozřejmost, že se v každé autoškole učí začínající řidiči správně a hlavně v jakýchkoliv situacích parkovat. Opak je však mnohokráte pravdou. Pokud s autoškolou teprve začínáte, doporučujeme vám vybrat si takovou autoškolu, kde se vám budou (nejen) v tomto ohledu dostatečně věnovat. Za nás všechny důležité parametry splňuje Pohodová autoškola.

Šikmé a příčné parkování

Většinou nebývá vůbec žádným problémem. Jediné složité rozhodnutí, které před zaparkováním musíte provést, je to, zda vozidlem zaparkujete předem, nebo do konkrétního parkovacího místa nacouváte. Přesto však na mnoha šikmých i příčných místech vídáme vozidla, která stojí ne na jednom, ale rovnou na dvou parkovacích místech a ostatní řidiči tak mají smůlu. A to je velmi neohleduplné. Parkujte vždy tak, aby se vedle vás ještě vešly další vozy.

Podélné parkování

Tento typ parkování je pro mnoho lidí opravdovým strašákem. Pokud za vámi stojí další auto, které chce projet, jde o situaci velmi stresující. Nenechte se však rozhodit. Couvání je v tomto případě mnohem jednodušší. Když si vyberete vhodné místo, včas dejte znamení o změně směru jízdy vpravo, řidič za Vámi pochopí, že budete parkovat a ponechá Vám pro manévr prostor. V opačném případě, zastavíte-li z jeho pohledu nečekaně, bez směrového světla, zastaví těsně za Vámi a nebudete mít pro svůj manévr prostor.

  • Najeďte si vedle vozidla, stojícího před vámi.
  • Zkontrolujte, zda za vámi nejede auto nebo se nepohybují chodci.
  • Volant natočte co nejvíce doprava a pomalu začněte couvat.
  •  Až budete zrcátkem u zadní části vozidla stojícího před vámi, otočte volant doleva a opět začněte couvat.
  •  Měli byste se pohodlně dostat d
    o správné pozice.

Případně můžete párkrát popojet dozadu a dopředu, abyste se dostaly koly až k obrubníku. Během parkování také průběžně sledujte polohu auta a okolí (chodci často nebývají úplně ohleduplní) ve bočním zrcátku. A pamatujte si, že podélné parkování v protisměru je přestupkem, a můžete za něj dostat pokutu. Také zvažte typ vozu, vhodný do často přeplněných měst. Vždy se lépe parkuje s menším osobním vozem, než velkým SUV.

Nezapomeňte že nejvíce se naučíte tréninkem. Proto vyražte na nejbližší parkoviště a trénujte, dokud ze sebe nebudete mít dobrý pocit ;-) .

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>