Povinné ručení musí mít i motorky

Zatímco povinné ručení pro automobily je mezi veřejností dobře známé, ne všichni ví, že povinné ručení musí platit také majitelé motocyklů. A to se týká všech jednostopých motorových vozidel, tedy i skútrů, motorových kol nebo motorových koloběžek. Pojistku však musí mít i tříkolky nebo čtyřkolky. Stejně jako u automobilů pak povinné ručení kryje škodu, kterou provoz motocyklu způsobí jiným.

Co zohlednit? Limity!

Povinné ručení pro motocykly nabízí stejně jako v případě vozidel mnoho pojišťoven a tak se hodí porovnat si nabídky. Není dobrý nápad řídit se jen cenou, ale zohlednit při výběru i další aspekty. Je nutné zajímat se také o rozsah asistenčních služeb (ty lepší kryjí i havárii, poruchu a odcizení vozidla), doplňkové připojištění, například čelního skla a zejména pak o limity pojistného plnění. Odborníci doporučují, že se vyplatí připlatit si za vyšší limity. Bohužel, Češi si i v této oblasti často vybírají jen podle ceny a v případě vážné nehody pak mohou být nepříjemně překvapeni.

Podobně jako u aut cenu ovlivňuje objem motoru, stáří motocyklu, některé pojišťovny zohledňují také účel využití a značku, i když od toho se už obecně spíše upouští. Vedle toho hrají roli také údaje o řidiči jako je věk nebo místo bydliště a samozřejmě i jeho motoristická minulost. „Povinné ručení na motorku“ není prostě nic zvláštního.

Využijte on-line možnosti

Ceny po nedávném raketovém růstu sice už nestoupají tak dramaticky, to však neznamená, že stagnují. Vyplatí se zajímat se o ceny, bonusy a malusy u jiných pojišťoven a to platí i pro motoristy, kteří jsou u té současné spokojeni. Nejlepší je obejít si pojišťovny, porovnávat nabídky, diskutovat, smlouvat, ale málokdo na to má čas. Proto stále více motoristů volí jednodušší cestu a to porovnat si povinné ručení na jednom z mnoha srovnávacích portálů. Na internetu lze najít nejlevnější povinné ručení motocyklu za pár minut.

Některé srovnavače umožňují také rovnou si pojistku sjednat online. Zelenou kartu i smlouvu s pojišťovnou pak motorista dostane poštou (originál) a v e-mailu ihned obdrží kopii. Jiné portály prý zase mají dokonce vyjednané výhodnější ceny, než jaké dostane zájemce přímo u dané pojišťovny. (!) Sečteno a podtrženo, sleva může být u motocyklů s objemem nad půl litru, kde jsou rozdíly největší, až přes pět tisíc ročně.

I pro traktory na dvoře

Na závěr perlička: Pojištění odpovědnosti mají od roku 2017 povinně mít i traktory či pracovní stroje a to i takové, které jezdí pouze na soukromém pozemku či v uzavřeném areálu. Jedná se o reakci na situaci, kdy slovinský traktorista při ukládání balíků sena do stodoly naboural do žebříku a zranil člověka. Zbývá si už jen postesknout, kdy asi přijde nařízení mít povinné ručení i na jízdní kola včetně těch dětských…

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>