Yamaha Niken LMW: Tříkolka nebo motka?

Yamaha zásobuje trh nebývalými kousky. A nyní je jedním z nejvíce podivných a nebývalých strojů jejich Yamaha Niken LMW. Když ji člověk vidí, tak chvíli váhá, zdali je to tříkolka nebo motka. A ono je to de facto tak trochu obojí!

Ony tyhle stroje již byly k vidění. Všichni si vzpomeneme na Piagio MP3, či Can Am. Tedy máme na mysli skútry a motky s vahadlovou přední nápravou. To už tu bylo. Ale vrhat se do výroby přímo sporty tříkolky, to ještě až tak ne. A název respektive zkratka a její vysvětlení říká jasně, co máme před sebou.

Yamaha Niken LMW má v názvu zkratku, která v překladu znamená Leaning Multi Wheeler tedy cosi jako sklopná, či nakláněcí vícekolka. Tak si vyberte, co vám k tomuto stroji nejlépe sedí.

Yamaha Niken LMW je tedy motka se třemi koly, a to jedním vzadu a dvěma vepředu. Proto také ve zkratce onen název Leaning Multi Wheeler = sklopná, či nakláněcí vícekolka. Přední kola stroje jsou posazena na vlastních samostatných obrácených vidlicích a zeširoka od sebe. A řešena jsou takto pro jistější, stabilnější jízdu a zážitek z ní.

Celkově by měla dvě přední kola nabídnout bezpečí a „řádění“ v sedle bez omezení, přičemž jejich zavěšení do vidlice není nepodobné klasickým supersportům, ovšem ty nemají jako Niken LMW nahoře vahadlo pro protichůdný výkyv kol.

Zadní kolo má klasické řešení a stroj je postavena na příhradovém rámu. Pod sedlem jezdce „bublá“ vodou chlazený tříválcový motor MT-09 s objemem 847 ccm a výkonem 85 kW/ 115 koní.

Kapotáž Yamaha Niken LMW také připomíná superbiky, nebo možná ještě lépe se kloní spíše k okapotování některých touringů.  Stroj má svoji premiéru právě nyní – na listopadové výstavě EICMA, kde snad práskne Yamaha i nějaké další technické parametry stroje spolu s cenou (možná i s cenami pro jednotlivé trhy).

Zdroj foto: Yamaha

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Katalog motocyklů, Moto design, Technika, Yamaha se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>