Oblečení na motorku: Nabídka je pestrá

Na motorce lze jezdit snad v jakémkoliv oblečení. Kdo to ale myslí s touto zálibou více vážně, přemýšlí také nad stylovým oblečením. Základem je kvalitní ochranná helma, rukavice a pevné boty, to se shodnou všichni, kdo vlastní motorku. Ale co dál pořídit do šatníku?

Motorkáři se silnými motocykly, kteří občas zavítají i na závodní okruhy, mají v oblibě jednodílné kombinézy. Ty jsou obvykle šité z hovězí kůže, pružné látky a podšívky. Podivný hrb, který mají na zádech některé kombinézy, pomáhá obtékání vzduchu při vysokých rychlostech a zároveň slouží jako ochrana krční páteře při pádu.

Kupovat kombinézu je třeba osobně a úplně ideální je zkusit si v ní i sednou na motorku. Nutné je mít volné ruce, necítit, že je kombinéza někde nepřiměřeně napnutá a je vhodné také myslet na chránič zad, který bude pod kombinézou. Další chrániče již bývají zabudované přímo v kombinéze, jedná se zejména o chrániče předloktí, lokte a ramene, holeně a kolene. Pod kolenem pak bývá suchý zip, na který se připevňují vyměnitelné slidery.

Pro rychlou jízdu se hodí kombinéza. Může být v pestrých barvách nebo třeba v černé. Foto: new-daytona-675.triumphmotorcycles.com

Levnějším se radši vyhněte. Je totiž lepší připlatit si, když jde o položku, kterou člověk nekupuje každý rok. Tedy pokud koupí kvalitní, levné oblečení moc dlouho nevydrží… Řešení se nabízí, i když je člověk trochu vyšší nebo náročnější a nemůže v obchodech nic sehnat. Šití oblečení na míru je sice dražší, ale komfort je pak o to dokonalejší.

Různé kombinace mají různé barevné provedení – dají se koupit také v barvách závodních stájí – a také různě řešené větrání. Kvalitě a značce také odpovídá cena. Kombinézy na motocykly stojí mezi patnácti a čtyřiceti tisíci korun.

Druhou možností je zvolit kalhoty a bundu. Tuto kombinaci volí ti, kteří chtějí být při cestách na silnicích dobře a bezpečně oblečeni. I zde je ale potřeba mít co nejvíce chráničů pro případ pádu. Naprosto nezbytné jsou chrániče lokte a ramene u bundy. Ta by měla být dostatečně dlouhá, aby ani při posedu na motocyklu nefoukalo řidiči na záda, nesmí být ale moc volná, aby pod ní nefoukalo, to při vyšších rychlostech není nic příjemného. U kalhot jsou potřeba mít chrániče holení a kolen.

Najdou se ale i jezdci, kteří na motorku bez problémů usednou v kraťasech a tílku. Pak ale případný pád dost bolí. Starší motorkáři vzpomínají na svá mladá léta, kdy na Jawě 23 mustang jezdili k vodě za holkami v pantoflích, tričku a kraťasech nebo plavkách. Jiní tak jezdí i dnes, jen se nesmí sepnout ventilátor na chladiči…

Do drsných podmínek?

Něco jiného jsou bundy na enduro. Ty jsou přizpůsobené pro pohyb v terénu a tak jsou nepromokavé (materiál připomínající pogumovaný textil). Také by měly být trochu větší a pestrobarevné. Kromě nich se prodávají i návleky na boty (ty s podrážkou se hůře navlékají a nejsou tolik skladné, bez podrážky se zase mohou zachytit o stupačku) a rukavice („palčáky“ nebrat), které cestu na motocyklu v dešti alespoň trochu zpříjemní.

Oblečení na enduro musí vydržet náročné podmínky. Foto: www.husaberg.cz

Je třeba, aby voda nešla dovnitř, ale pot mohl ven – jasnou volbou zde mohou být funkční materiály jako Goretex nebo Cordura. Vždy se ale jedná o poměrně drahý materiál, Goretex je jistota, co se týká Cordury, zde je několik variant – nejlevnější  s přijatelnými vlastnostmi je Cordura 500D.

Všechny bundy stojí mezi pěti a patnácti tisíci korun, i zde záleží na kvalitě. Ceny jsou rozdílné u kalhoty, ty na enduro jsou nejlevnější (pod 5000), o něco více stojí kalhoty na choopera (kolem 8000) a nejdražší jsou na bike, jejich cena je mezi 8000 a 12000 Kč. Ačkoliv by se to mohlo zdát jasné, sluší se připomenout, že toto oblečení se nikdy nepere v pračce.

Ať už zvolíte oblečení jakékoliv, je třeba mít na paměti, že i v té nejlepší kombinéze se dá spadnout a ani design stejný s nejlepšími světovými závodníky nepřidá majiteli takové kombinéze nic na jeho jezdeckých schopnostech. Zkrátka jezdit stylově nesmí znamenat bezhlavě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moto design se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>